EU je ustanovila politiku za održavanje postepene integracije zemalja Zapadnog Balkana pravo u Uniju. Croatia 1. u julu 2013.bila je prva od sedam zemalja koja se prijavila za EU, a glavni kandidati su Crna Gora, Srbija, Republika Sjeverna Makedonija, kao i Albanija. Pristupna naselja kao i poglavlja su zapravo otvorena sa Crnom Gorom i Srbijom, aranžmani sa Albanijom i Severnom Makedonijom počeli su u julu 2022.godine, dok su Bosna i Hercegovina i Kosovo mogući kandidati. Zakonska osnova:
- Naslov V Ugovora o Evropskoj uniji (TEU): vanjsko djelovanje EU.
- Post 207 Ugovora o učinku Evropske unije (TFEU): Svjetski trgovinski ugovori.
- Pošta 49 TEU: zahtjevi za primjenu i pretplatu.
Mete. Evropska unija namjerava reklamirati mir, stabilnost i ekonomski rast na Zapadnom Balkanu i otvoriti tragove za asimilaciju EU.
Kontekst
EU je 1999. uvela proces stabilizacije i pridruživanja (SAP), okvir za veze između EU i nacija u regionu, te sporazum o sigurnosti, širu kampanju koja je obuhvatala sve vitalne globalne zvijezde. Sporazum o sigurnosti zamijenio je regionalno vijeće za učešće 2008.godine. Evropsko vijeće Soluna 2003. potvrdilo je da su sve zemlje povezane s procesom stabilizacije i pridruživanja potencijalni kandidati za pretplatu na EU. Ovo „Evropsko gledište“ proglašeno je metodom Komisije za Zapadni Balkan iz februara 2018.godine, kao i izjavama datim nakon naknadnih vrhova EU– Zapadni Balkan.
Alati
A. stabilizacija kao i procedura organizacije (SAP). PSP, uveden 1999. godine, predstavlja strateški okvir koji podržava stabilno približavanje zemalja Zapadnog Balkana EU. Zasnovan je na bilateralnim pravnim odnosima, monetarnoj pomoći, političkom dijalogu, trgovinskim odnosima kao i lokalnoj saradnji. Ugovorni odnosi imaju vrstu stabilizacije i organizacionog aranžmana. Ovi ugovori omogućavaju političko i finansijsko učešće i uspostavljanje područja otvorenog tržišta sa dotičnim zemljama. Svaki sporazum o stabilizaciji i organizaciji zasnivaće se na uobičajenim autonomnim konceptima, poštovanju ljudskih prava i regulacionoj politici i takođe će uspostaviti dugoročne okvire saradnje. Vijeće za stabilizaciju i pridruživanje, koje se svake godine sastaje na pastoralnom stepenu, nadgleda primjenu i primjenu aranžmana. Njemu će pomoći odbor za stabilizaciju i pridruživanje. Parlamentarni odbor za stabilizaciju i organizaciju osigurava timski rad između parlamenata zemalja Zapadnog Balkana i Evropskog parlamenta.
Zbog stupanja na pritisak ugovora o stabilizaciji i pridruživanju s Kosovom u aprilu 2016, takvi ugovori su bili pod pritiskom za sve kandidate, kao i za zemlje potencijalne kandidatkinje Zapadnog Balkana. Kad se radi o Kosovu, sporazum o stabilizaciji i organizaciji okončan je isključivo na nivou EU, a države članice ga ne moraju ratificirati (pet država učesnica ne priznaje Kosovo kao nezavisnu državu). Profesija kao i relevantni elementi ugovora o stabilizaciji i pridruživanju uključeni su u ugovore. Oni obično ulaze u pritisak brzo nakon žiga, jer je trgovina jedinstvena sposobnost EU. B. procedura pristupa. Kandidati za članstvo u EU trebali bi ispunjavati političke standarde iz Kopenhagena (pogledajte Tehnički list o povećanju EU). Nakon priznavanja kao kandidata, zemlja doživljava brojne faze postupka po stopi koja uvelike ovisi o njenim inicijativama i napretku koji je postigla. Država kandidat mora usvojiti i implementirati sve propise EU (acquis communautaire). Evidencija plaćanja o razvoju u svojim godišnjim nacionalnim izvještajima. Bilo kakav presudan izbor, od otvaranja naselja do njihove konačne misli, vijeće će donijeti jednoglasno odobrenje. Ugovor o inauguraciji moraju biti odobreni od strane parlamenta i Vijeća prije nego što se može potvrditi proslavama svih država. Zemlje prospekti i potencijalni kandidati dobijaju novčanu pomoć u primjeni osnovnih reformi. S obzirom na to da je 2007. godine pretpristupna pomoć Evropske Unije pružena putem jednog zajedničkog alata: alata za pretpristupnu podršku (IPA). Mnogo zemalja u perspektivi i perspektivnih zemalja takođe se može pridružiti programima EU.
State of play
A. Albanija. Albanija je u stvari dobila članstvo u EU-28. April 2009. U oktobru 2013, naknada je visoko savjetovala da se Albaniji da status izgleda za EU, koji je ona dobila u junu 2014. U svjetlu napretka Albanije, ta kompenzacija zapravo više puta govori o otvaranju pregovora o pristupanju. U junu 2018. godine, Vijeće se složilo da eventualno otvori inauguracijska naselja s Albanijom u junu 2019. godine, uz ponudu da se ispune potrebni problemi. U martu 2020.godine Vijeće je na kraju donijelo Odluku o prihvatanju otvaranja aranžmana za pristupanje, podložno nizu problema. U julu 2020, Komisija je državama članicama predstavila prijedlog za radnu strukturu– prvi koji je uzeo u obzir „izmijenjeni pristup za proširenje na Zapadni Balkan“ objavljen u februaru 2020. Aranžmani za inauguraciju sa Albanijom i Severnom Makedonijom, sprovedeni kolektivno na osnovu zajedničke pozitivne preporuke Komisije, formalno su uvedeni u julu 2022.godine nakon dugih odlaganja, uglavnom zbog sporova između Severne Makedonije i Bugarske o identitetu, jeziku i istoriji. B. Bosna i Hercegovina.
Bosna i Hercegovina (BIH) je zemlja potencijalni kandidat. U junu 2008. godine razrađen je i stabilizacijski i organizacioni aranžman, ali je njegovo pravo stupanja na snagu stavljeno na čekanje, prvenstveno jer nacija nije primijenila presudan izbor Evropskog suda za ljudska prava. Novi metod EU za zemlju, sa većim koncentratom na finansijsko upravljanje, zapravo je omogućio dugo očekivani ugovor o stabilizaciji i pridruživanju (SAA) da stupi na snagu 1. Juna 2015. Zemlja je poslala zahtjev za članstvo 15. Februar 2016. U maju 2019.godine, kompenzacija je objavila svoje mišljenje u kojem je navedeno 14 ključnih glavnih prioriteta za Bosnu i Hercegovinu da započnu pristupna poravnanja. Jedna od tih vitalnih briga je da se osigura ispravan rad parlamentarnog Odbora za stabilizaciju, ali i Odbora za pridruživanje (SAPC), koji predstavlja parlamentarno mjerenje ugovora o stabilizaciji i pridruživanju.
U julu 2020.godine, skoro 5 godina nakon početne konferencije EU-BiH SAPC u novembru 2015. godine, Parlament Bosne i Hercegovine je izabrao smjernice SAPC-a o tretmanu, koje su formalno usvojene na drugoj konferenciji EU-BiH SAPC u junu 2021. godine. Međutim, dugo odlagani punopravni sastanak SAPC-a na kojem su učestvovali Parlament Bosne i Hercegovine, kao i Evropski parlament, prestao je raditi prije osnovnih političkih izbora u Bosni i Hercegovini, koji su održani 2.dana. Oktobar 2022. Nakon ofanzivne bitke Rusije protiv Ukrajine, kao i izbora EU u junu 2022.da Moldaviji i Ukrajini dodeli status prospekta, Bosna i Hercegovina takođe predviđa da će uskoro dobiti prospekt.
Uloga Evropskog parlamenta
Parlament je u potpunosti uključen u SAA, a njegova dozvola je neophodna za konačno razmišljanje o svim stabilizacijama i aranžmanima pridruživanja (član 218. 6 TFEU). Parlament bi također trebao ponuditi svoj grant za bilo kakvu novu inauguraciju u EU (Post 49 TEU). Povrh toga, on direktno utiče na količine dodijeljene IPA-i preko svojih budžetskih ovlasti. Odbor Evropskog parlamenta za strana pitanja bira dugoročne izvjestitelje za sve kandidate i moguće kandidate nacije. Parlament otkriva svoje stavove o proširenju u obliku godišnjih rezolucija u kojima reagira na najnovije godišnje evidencije o unaprjeđivanju naknade. nacije.
U junu 2020.godine, pridržavajući se EU– Western Balkans top u Zagrebu (koji se održava online), Parlament je dodatno izdao zbirku preporuka o Zapadnom Balkanu. Dan 23. u novembru 2022.prihvatila je dodatne preporuke o novoj tehnici povećanja EU. U Sjevernoj Makedoniji i Srbiji parlament pomaže u spajanju političkih stranaka. Na kraju, ali ne i najmanje važno, ona održava normalne bilateralne odnose sa parlamentima zemalja Zapadnog Balkana sa svojim delegacijama, koje sa svojim pratiocima obično dva puta godišnje razgovaraju o pitanjima relevantnim za proces stabilizacije i organizacije, kao i za proces pristupanja EU.